Srpski Oklop - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Srpski Oklop - forum

Mesto za diskusiju o vojnoj tehnici, ratnoj istoriji i svim ostalim aspektima rata
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 oklopni transporteri

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
panter
Mechanic



Broj poruka : 32
Datum upisa : 15.01.2009

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeSre Feb 04, 2009 3:35 am

vojska ima u planu da nabavi 200 oklopnih vozila na tockovima.da li se zna da li ce biti nesto iz damace proizvodnje(neki buduci projekat) nesto iz rusije (btr-80 ili 90) ili nesto sa zapada (pirana ,patrija) Question
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeČet Feb 05, 2009 5:33 pm

Vojska je odradila pocetni deo posla, u vidu studije o taktickim i tehnickim osobinama zahtevanog vozila, a sad dalje nastupa dnevna politika, finansije, ekonoska kriza, horoskop...
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
kosare
Gun loader
Gun loader
kosare


Broj poruka : 93
Datum upisa : 19.04.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimePet Feb 06, 2009 9:27 am

pa evo , ovaj lazar bi vise nego doboro dosao, a i bolhje da pare damo ovde. mislim da je suvise glomazan da bi se razvijala neka pvo verzija, ili slicno. mozda saniteska. u svakom slucaju za pvo verziju su hrvati sasvim dobro napravili onaj lov, lagani. ttako nesto bi i nama verovatno zavrsilo posao u koliko se ne konvertuje visak m 80 u pvo strelka 10, za sta vec odvano cini mi se postoji projekat.
Nazad na vrh Ići dole
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimePet Feb 06, 2009 1:23 pm

za oklopna vozila tockase kojima bi se opremali mehanizovani bataljoni, uporedni testovi navodno treba da se odrze ove godine, izmadju cetiri kandidata od kojih je jedan patria amv.

od lazara se prilicno lako moze napraviti samohodni pvo (i jos nekoliko verzija, npr. nosac za radar giraffe), time sto bi se iskorstila kabina i sasija (i mozda "V" pod), a uklonio prostor za desantno odeljenje, otprilike kao sto je to na pancir s-1. slican projekat vec postoji i za samohodnu haubicu, prakticno nora sa kabinom lazara, slike sy sa vojnog mycity-ja:

http://www.mycity-military.com/imgs/65178_112138906_bscap0007.jpg

http://www.mycity-military.com/imgs/65178_112138906_bscap0014.jpg

takodje, mislim da bi sa odredjenim izmenama lazar mogao i da sluzi kao borbeno vozilo pesadije, uz moju rezervu prema borbenim vozilima pesadije tockasima uopste.
Nazad na vrh Ići dole
panter
Mechanic



Broj poruka : 32
Datum upisa : 15.01.2009

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: olopni transporter   oklopni transporteri Icon_minitimePet Feb 06, 2009 8:07 pm

o.k. prema vama sta mislite koje bi vozilo idealno bilo za nas? Question
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimePet Feb 06, 2009 8:20 pm

Ne verujem da ce nadlezni krenuti od idalnog resenja, vec od moguceg. Novca sigurno nece biti dovoljno da se sve potrebe popune stranim vozilom. Tako da po meni kombinacija Patrie i Lazara mozda ima smisla. Hvatanje, preko potrebnog tehnoloskog koraka i podrska domacoj industriji.

Inace izgleda da tockasi i definitivno dobijaju primat. OT Gusenicari, jesu pogodniji za pratnju tenkova, sto im je i bila inicijalna namena, ali teckasi jesu fleksibiniji, pogodniji za samostalnu upotrebu, jeftiniji, itd.
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeSub Feb 07, 2009 2:53 pm

sto se tice kombinacije patrije i lazara.. takticka studija kaze da novi tockas za mehanizovane bataljone treba da bude u 4 verzije jednog vozila (bvp, kamando, izvidjacko i sanitet) tako da bas i nije sigurno da tu ima mesta za lazara. pogotovo sto u clanku u odbrani i pise da lazar ne treba da zameni m-80 u mehanizovanim bataljonima, nego da je za pesadijske bataljone, a navodno ga ispituje strucna ekipa iz vojske.

naravno, 200 vozila za mehanizovane bataljonima je dovoljno za zamenu tek polovine m-80, i ne znamo da li ce se kasnije nabavljati jos ili sta vec.
Nazad na vrh Ići dole
kosare
Gun loader
Gun loader
kosare


Broj poruka : 93
Datum upisa : 19.04.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimePon Feb 09, 2009 10:21 am

pa da. ali koliko sam razumeo m80 i nije za zamenu, vec za modernizaciju. ova vozila tockasi bi bila samo plus ana postojeca sredstva. smatram da lazar uz jos neka ispitivanaj nije lose resenje, a ako se krene sa izvozom onda ce serijska prozivodnja biti i jeftinija i za nase oruzane snage i policiju u manjem bfroju., to su rekli iz ovi zi sdpr na tv.

po meni, ne treba bezati od toga da se lazar usvoji kao resenje. sto da ne? jeftinije, na odlozeno, autonomno u odrzavanju i proizvodnji rezervnih delova, sve je tu. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimePon Feb 09, 2009 7:20 pm

sto se tice modernizacije m80.. postavlja se pitanje koliko je neka duboka modernizacija moguca i koliko bi bila isplativa. u najboljem slucaju dobili bi nesto slicno rumunskim mli-84, sto ne bi ostavilo prostora za dodatno oklopljavanje. neka laksa daljinski upravljana turela (7,62-12,7mm) bi omogucila do neke 2t dodatnog oklopa ako se racuna na to da se ne ugroze vozne karakteristike, ali onda to vise nije borbeno vozilo pesadije nego oklopni transporter. tako da su, po mom misljenju, ovo kratkorocna i ne bas najbolja resenja.

autonomija kada su u pitanju rezervni delovi je vrlo vazna stvar, i sa te strane bi lazar bio odlican, i apsolutno dobija moj glas, pod uslovom da se on adaptira tako da moze da sluzi i kao borbeno vozilo pesadije - da se prednji deo bolje zastiti, sto znaci da se naprave poklopci za prozore i periskop, i da se i preko tih poklopaca moze montirati dodatni pasivni ili eksplozivno reaktivni oklop, kao na wildcat-u. (imam utisak da sam to na svim domacim forumima ponovio oko hiljadu puta Embarassed ):

http://www.mycity-military.com/imgs/38827_41090062_wildcat_477.jpeg

dalje, ostaje pitanje vatrene moci.. postoji ogranicenje kada su u pitanju kupole - mogu da budu maze do 2t i precnika lezaja do 1600mm, sto iskljucuje neke ozbiljnije oklopljene kupole sa dva clana posade. ja licno nesto ne volim izraelske rcws jer mi izgledaju kabasto, visoko i osetljivo (sto je verovatno subjektivno, ali dobro) tako jos uvek razmisljam sta bi ovde bilo najbolje, neka domaca kupola a la dragar sa topom od 30mm ako ga je u tolikoj kupoli moguce efikasno opsluzivati, i lanser za neke moderne povr, pozeljno bi bilo spajk.
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeUto Feb 10, 2009 9:18 pm

BVP M-80, je vozilo koje je zbog svoje koncepcije ima ogranicene mogucnosti za dalju modernizaciju. Cudna je svojevremena odluka da vozilo mora ostati u granicama od 14t tezine, sto je osakatilo osnovu za dalju radikalniju nadogradnju. Valjda su bile tako jake impresije sa BMP-1.
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
kosare
Gun loader
Gun loader
kosare


Broj poruka : 93
Datum upisa : 19.04.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeSre Feb 11, 2009 12:09 pm

pa dobro m80, mislim da i nije tako lose resenje. sa ugradnjom stabilizatora paljbe, mozda boljom nisanskom spravom, a sa obzirom da je vojska ostavila samo poboljsanu varijantu m80 a, i mozda novom modernijom maljutkom, novijim radio uredjajem.nije lose resenje, sa obzirom da se po prohodnosti dosta dobro pokazalo.

mislim da smo negde videli i uvodjenje crne strele kao dela pesadijskog naoruzanja.

sta mislite?
Nazad na vrh Ići dole
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeSre Feb 11, 2009 11:55 pm

SS74 ::
BVP M-80, je vozilo koje je zbog svoje koncepcije ima ogranicene mogucnosti za dalju modernizaciju. Cudna je svojevremena odluka da vozilo mora ostati u granicama od 14t tezine, sto je osakatilo osnovu za dalju radikalniju nadogradnju. Valjda su bile tako jake impresije sa BMP-1.
meni je jos cudnije ono ocenjivanje mehanizovanog bataljona sa ocenom vecom nego za npr. m-84... a verovatno procena o modernizaciji u clanku o vscg vuce poreklo od cele te fascinacije.


Poslednji izmenio kNikS dana Čet Feb 12, 2009 12:00 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeSre Feb 11, 2009 11:58 pm

kosare ::
pa dobro m80, mislim da i nije tako lose resenje. sa ugradnjom stabilizatora paljbe, mozda boljom nisanskom spravom, a sa obzirom da je vojska ostavila samo poboljsanu varijantu m80 a, i mozda novom modernijom maljutkom, novijim radio uredjajem.nije lose resenje, sa obzirom da se po prohodnosti dosta dobro pokazalo.

mislim da smo negde videli i uvodjenje crne strele kao dela pesadijskog naoruzanja.

sta mislite?
to je, cini mi se, prilicno skromna modernizacija i nije narocito moderna - tandem maljutke sa poluautomatskim vodjenjem su na prvi pogled dobre, ali su spore i probojnost im ne omogucava pouzdano unistenje modernih tenkova; sama kupola je prilicno tanka, a, generalno, koncepcija sa kupolom sa jednim clanom posade i komandirom u telu vozila i nije idealno resenje. naravno, ostaje problem zastite.
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeČet Feb 12, 2009 7:07 pm

I najveci problem u potencijalnoj modernizaciji bas ce biti unapredjenje zastite i tu vidim kamen spoticanja. Ostalo, u ovom slucaju, vise zavisi od spremnosti da se ulozi novac.
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
tpku_2b
Gun loader
Gun loader
tpku_2b


Broj poruka : 81
Godina : 46
Localisation : Zemun
Datum upisa : 08.07.2009

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeNed Jun 27, 2010 5:05 pm

... malo retrogradnog podsecanja na transportere ... za nas bi ovo mogla da bude avangarda ... u svakom slucaju vredi pogledati ...

https://www.youtube.com/watch?v=GUDfg6jgvv8&NR=1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.namestuvoljno.com
tpku_2b
Gun loader
Gun loader
tpku_2b


Broj poruka : 81
Godina : 46
Localisation : Zemun
Datum upisa : 08.07.2009

oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitimeNed Jun 27, 2010 5:07 pm

... vecito pitanje - GUSENICARI ILI TOCKASI?

https://www.youtube.com/watch?v=GUDfg6jgvv8&NR=1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.namestuvoljno.com
Sponsored content





oklopni transporteri Empty
PočaljiNaslov: Re: oklopni transporteri   oklopni transporteri Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
oklopni transporteri
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Oklopni automobil
» BRDM2 - Kurjak
» Maketa: Oklopni transporter M-60 - potrebna pomoc

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Srpski Oklop - forum :: Borbena oklopna vozila-
Skoči na: