Srpski Oklop - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Srpski Oklop - forum

Mesto za diskusiju o vojnoj tehnici, ratnoj istoriji i svim ostalim aspektima rata
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 pt 76

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
kosare
Gun loader
Gun loader
kosare


Broj poruka : 93
Datum upisa : 19.04.2007

pt 76 Empty
PočaljiNaslov: pt 76   pt 76 Icon_minitimeUto Avg 05, 2008 1:17 pm

posto smo par puta na forumu pominjali lake amfibijske tenkove pt 76(ne secam se tacno u kojoj temi), evo par novih informacija do kojih sam slucajno dosao.

u srbiji je ostao samo jedan primerak ovog poznatog i u mnogim sukobima upotrebljivanog vozila. pt 76 se nalazio u izvidjackim bataljonima oklopno mehanizovanih brigada jna, a kasnije vj. posle usvajanja dejtonskog sporazuma ovi tenkovi su odredjeni kao oni na koje se najmanje moze borbeno racunati, te su svi poseceni u periodu od 1996-1997. poslednji primerak se nalazi u krugu vojne akademije kao muzejski eksponat.

deo isecenih tenkova se koristi na tenkovskim i artiljerijskim poligonima, kao meta, sa nekih su skinuti delovi i naoruzanje koji su se mogli iskorostiti za druge namene, a veci deo je prodat kao staro gvozdje.
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

pt 76 Empty
PočaljiNaslov: Re: pt 76   pt 76 Icon_minitimeUto Avg 05, 2008 9:44 pm

Ipak je to zastereo tenk, potpuno neperspektivan. Mislim da nije greska sto je izbacen iz naoruzanja. Inace jako pogodno sredstvo za teritorije sa dosta jezera ili za raskvasene terene. Bilo kako bilo izgleda da vreme teskog oklopa na ovim prostorima prolazi Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
tpku_2b
Gun loader
Gun loader
tpku_2b


Broj poruka : 81
Godina : 46
Localisation : Zemun
Datum upisa : 08.07.2009

pt 76 Empty
PočaljiNaslov: Re: pt 76   pt 76 Icon_minitimeSub Sep 05, 2009 2:22 pm

... samo mala digresija po ovoj temi ... po mom misljenju, PT76(B) , ili Plivajuci Tenk je bio izuzetno vozilo, i u nekim segmentima mogao bi se svrstati kao preteca koncepta oklopnih amfibija uopste ... kao jedan od logicnih naslednika cele game mogao bi da dodje u obzir i KoT (PU i PK), kao i BRDM (2), sa svim unapredjenjima i pogodnostima koje nosi sa sobom u smislu tehnickih, taktickih i tehnoloskih poboljsanja ... u mojoj jedinici je bio jedan , ali je nazalost, doziveo istu sudbinu kao T-55 ... u prevodu- staro gvozdje!!!!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.namestuvoljno.com
IvanGrozni
Gun loader
Gun loader
IvanGrozni


Broj poruka : 93
Datum upisa : 03.09.2007

pt 76 Empty
PočaljiNaslov: Re: pt 76   pt 76 Icon_minitimePon Sep 07, 2009 3:22 pm

PT 76 je nema sumnje izuzetno zanimljivo ali i u lokalnim sukobima dokazano sredstvo. Naravno da ga je vreme pregazilo ali zasluzuje da se par reci kaze i o njemu.

Pre svega treba imati u vidu da je 50-60-tih godina top od 76,2 mm mogao, uz pravilno koriscenje i malo srece da unisti sve savremene tenkove kojima su potencijalni neprijatelji VU tada raspolagali. Taj top je primenjen i na BMP-1, ali sa nesto kracom cevi. Top ima glatku cev i koristi potkalibarne projektile, sto je za to vreme bila oho-ho novost. Sama sasija deli veliki broj komponenata sa drugim vozilima tako da je po pitanju logistike vozilo super. Glavne mane su zaista slab oklop (stiti samo od 7,62 mm) ali pokretljivost je velika a koncept vozila je: izvidjati njime, pa kad uocis neprijatelja udri i bezi, a u odbrani ovim vozilima se moze fino dejstvovati iz zasede ili napraviti prodor u pozadinu ili na bok neprijatelja...
Nazad na vrh Ići dole
vathra
Gun loader
Gun loader



Broj poruka : 79
Datum upisa : 25.02.2008

pt 76 Empty
PočaljiNaslov: Re: pt 76   pt 76 Icon_minitimePon Sep 07, 2009 8:03 pm

IvanGrozni ::
Taj top je primenjen i na BMP-1, ali sa nesto kracom cevi. Top ima glatku cev i koristi potkalibarne projektile, sto je za to vreme bila oho-ho novost.
Nešto mi se čini da si pobrkao lončiće.
PT-76 koristi olučen top, koji nema ništa zajedničko (osim kalibra) sa topom na BMP-1.
Nazad na vrh Ići dole
IvanGrozni
Gun loader
Gun loader
IvanGrozni


Broj poruka : 93
Datum upisa : 03.09.2007

pt 76 Empty
PočaljiNaslov: Re: pt 76   pt 76 Icon_minitimeUto Sep 08, 2009 5:11 pm

Da pobrkao sam loncice da ne kazem - zestoko sam se za....bao Embarassed ...

Upavo cepam novine iz kojih to procitah, od sad verujem samo Wikipediji.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





pt 76 Empty
PočaljiNaslov: Re: pt 76   pt 76 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
pt 76
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Srpski Oklop - forum :: Borbena oklopna vozila-
Skoči na: