Nema bas veze sa oklopom ali ima sa II svjetskim ratom, pa sam stavio temu ovdje
Ulubljenog lima i nagrižen korozijom, zrakoplov Douglas C-47 koji je sudjelovao u operacijama iskrcavanja u Normandiji uskoro će krenuti na posljednje putovanje iz zračne luke u Sarajevu prema muzeju posvećenom "Danu D" u Francuskoj.
Nakon duge birokratske procedure ovih su dana pripreme za transport zrakoplova ušle u posljednju fazu i u tijeku je rastavljanje letjelice koju će u Francusku otpremiti pripadnici njemačkih oružanih snaga.
Posljednje poglavlje priče o ovom zrakoplovu počinje tijekom rata u BiH 1992-95. godine kada je jedan francuski pripadnik mirovnih snaga, inače zrakoplovni entuzijast, pokraj zračne luke u Sarajevu vidio stari C-47 "Dakotu".
Pošto je to bilo područje razgraničenja priča se, premda to baš i ne zvuči vjerojatno, da je dogovorio jednosatni prekid vatre samo da bi mogao detaljnije pregledati zrakoplov.
Prepisao je serijski broj sa zrakoplova i poslije je utvrdio da je transportni dvomotorac među ostalim sudjelovao u operacijama iskrcavanja u Normandiji i operaciji "Market Garden" (neuspješnom desantu u Nizozemskoj).
Nakon Drugog svjetskog rata bio je u sastavu češke zrakoplovne tvrtke, zatim francuskog zrakoplovstva, a od 1972. u sastavu je jugoslavenskog ratnog zrakoplovstva. Nakon što je otpisan iz službe, zrakoplov je postavljen pokraj sarajevskog aerodroma.
Francuski mirovnjaci su ga neko vrijeme koristili kao kafić, a na njemu se nalazi i natpis "Maybye Airlines", kako su stanovnici Sarajeva zvali letove koji su pod okriljem UN-a i pod stalnom vatrom srpskih snaga dolazili i odlazili iz sarajevske zračne luke.
Djelatnici muzeja posvećena iskrcavanju saveznika u Normandiji, a koji se nalazi u francuskom gradu Mervilleu, nadaju se da će zrakoplov biti ponovno sastavljen i izložen do lipnja 2008. a za tu prigodu pozvani su članovi obitelji svih posada koje su letjele tim zrakoplovom. Obećao je doći i jedan bivši pilot koji ima 88 godina.
Simbolično je što će zrakoplov u Francusku dopremiti njemački vojnici.
"Tijekom rata iz ovog su zrakoplova iskakali američki padobranci koji su se sa Francuzima borili protiv Nijemaca. A sada mi pomažemo njima", rekao je njemački časnik za logistiku Ernest Petermann.
Zrakoplov C-47 bio je vojna inačica dvomotornog putničkog zrakoplova DC-3, i mogao je prevoziti 28 potpuno opremljenih vojnika ili oko 2.500 kilograma terete.
Tijekom i nakon Drugog svjetskog rata proizvedeno je oko 10.000 ovih zrakoplova a neki od njih i danas su u službi, premda na manje zahtjevnim službama i u lokalnim zrakoplovnim tvrtkama te u posebnim klubovima u kojima ih zaljubljenici u stare zrakoplove održavaju u životu.
21.11.2007.
Pincom.info / Hina
Foto: AP
Slike mozete vidjeti ovdje
http://pincom.info/zanimljivosti/opsirnije.asp?ID=52282