već dvije godine traju neslužbeni razgovori o 14 supergalebova g-4
Crna Gora nudi nam eskadrilu G-4 supergalebova
Ako Hrvatska ne prihvati ponudu, velika je mogućnost da supergalebovi odlete u Srbiju
Moja je ideja da se u Zemuniku osnuje regionalni centar za obuku pilota. Zrakoplovi iz Podgorice bili bi idealni za to – kaže Blagoje Grahovac, savjetnik za obranu predsjednika parlamenta Crne Gore
piše DENIS KRNIĆ
Crna Gora već dvije godine neslužbeno nudi Hrvatskoj 17 zrakoplova G-4 supergaleb koji se nalaze u vojnoj zračnoj luci Golubovci kod Podgorice.
− Službene ponude, u formi dokumenta, nije bilo. Međutim, na neslužbenoj se razini, posebice u stručnim krugovima Crne Gore i Hrvatske, raspravljalo o tim zrakoplovima. Moja je ideja da se u zračnoj luci Zemunik osnuje regionalni centar za obuku pilota. Zrakoplovi s Golubovaca bili bi idealni za takav centar. Uvjeren sam da dio političkog vrha RH pozitivno gleda na tu ideju – kazao nam je umirovljeni zrakoplovni general Blagoje Grahovac, savjetnik za obranu predsjednika parlamenta Crne Gore.
Đetići neće avijaciju
− Riječ je o zrakoplovima koji su odlični za obuku i šteta da propadnu. Zadnji je remont prije rata obavio Zrakoplovno-remontni zavod (ZTZ) u Velikoj Gorici – kazao nam je Grahovac, utjecajni član crnogorske vojno-političke scene.
Bila bi to dobrosusjedska gesta kojom se Crna Gora rješava nepotrebnih zrakoplova, jer u budućem razvoju oružanih snaga neće imati zrakoplovno-borbenu komponentu.
S druge strane, Hrvatska bi dobila prijeko potrebne turbomlazne, jurišne letjelice koje bi, prema riječima nekolicine hrvatskih vojnih pilota, uz generalni remont nadzirale hrvatsko nebo sljedećih 20-ak godina, te poslužile za obuku pilota HRZ-a, kao i pilota iz regije. Dodajmo kako ideju osnivanja regionalnog pilotskog centra u Zemuniku podržavaju i neke članice NATO-a, a o čemu smo već i pisali.
Mario Dragun, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, demantira postojanje crnogorske ponude.
− Ako bismo ponudu dobili, proslijedili bismo je Ministarstvu obrane na stručno razmatranje − dodao je Dragun.
Kako doznajemo od našeg izvora u zračnoj luci Golubovci, letjelice su uskladištene, u dobrom su stanju, od četiri “životna” remonta, koji su predviđeni za svaki zrakoplov, obavljen je tek prvi. Riječ je o zrakoplovu koji je uvršten među 10 najboljih školskih zrakoplova na svijetu.
Ako Hrvatska prihvati eskadrilu vrhunskih letjelica, remont može obaviti ZTZ u Velikoj Gorici, koji je u vrijeme bivše države obavljao te poslove. Ako, pak, Hrvatska odustane, odnosno ne prihvati dar, velika je mogućnost da eskadrila supergalebova završi u Srbiji, koja intenzivno radi na okrupnjavanju i obnovi svoga ratnog zrakoplovstva. Srbija je, kako doznajemo, čak izrazila volju da crnogorske zrakoplove otkupi. Mostarac
Supergaleb je projekt započet sredinom 70-ih godina u mostarskom zavodu “Soko” kao zamjena za G-2 galeb, kao novi tip mlažnjaka za naprednu i borbenu preobuku, sa sekundarnom ulogom jurišnika za pružanje bliske vatrene podrške. Za zrakoplovstvo Jugoslavije proizvedeno ih je oko 90.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/57541/Default.aspx