Srpski Oklop - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Srpski Oklop - forum

Mesto za diskusiju o vojnoj tehnici, ratnoj istoriji i svim ostalim aspektima rata
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 M-84 od traca do istine

Ići dole 
+14
stipo
tpku_2b
kosare
Anton
Tucakovic
vlado
uros_ZA
BzVz
Tigar
SS74
Spirit
bandzi
perobp
IvanGrozni
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Dec 07, 2007 8:53 pm

M-84 od traca do istine - Page 2 2-5
Nazad na vrh Ići dole
uros_ZA
Gun loader
Gun loader
uros_ZA


Broj poruka : 59
Datum upisa : 29.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Dec 07, 2007 9:08 pm

mogli bi da naprave od metalnih cetvrtastih profila nosace ,i na njih da zakace da vise stare gusenice nadole,sobzirom da su sastavljeni od clanaka koji se povijaju,i zakacis ga 50cm od povrsine tenka,stara gusenica se ponasa kao fudbalska mreza,jer se savije i ublazi udar projektila(granate)...
samim tim na najjeftiniji moguci nacin dobijes ojacanje oklopa za bar 25%...u pitanju je samo da pustis masti na volju...
M-84 od traca do istine - Page 2 M84-crt
Nazad na vrh Ići dole
bandzi
Gunner
Gunner



Broj poruka : 157
Datum upisa : 14.06.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSub Dec 08, 2007 3:11 pm

Cemu sve to, ako postoji reaktivni oklop?
Moram da ti kazem i da jedna kompletna gusenica od tenka M-84 tezi 2 tone.
Nazad na vrh Ići dole
uros_ZA
Gun loader
Gun loader
uros_ZA


Broj poruka : 59
Datum upisa : 29.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSub Dec 08, 2007 3:56 pm

pa da bi ga jeftino zastitio...ovo sa kontakt5 kosta milion i po...gusenice pokupis sa otpada,,,nasa drzava nema para da komplet sve M84 unapredi na T90 standard...tako da budzenje sa ovim gusenicama ne bi preslo tonu,tonu i po...a za motor od 1080ks tona i po preko nije nesto znacajno...ne ides na trke sa tenkom...
Nazad na vrh Ići dole
bandzi
Gunner
Gunner



Broj poruka : 157
Datum upisa : 14.06.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSub Dec 08, 2007 5:11 pm

Odakle ti informacija da Kontakt 5 kosta 1,5 (dolara ili evra) po tenku?
Ceo paket modernizacije tenka M-84A na standard M-84AB1 kosta otprilike toliko. U taj paket nije uracunat samo Kontakt 5, vec i ostali sistemi koji od M-84A prakticno prave T-90.
M-84 ima 780 KS, a M-84A 1000KS. Ovih drugih u nasoj vojsci ima jako malo naspram "obicnih" M-84.
Ova zastita sa clancima gusenica da bi nekako funkcionosala, kao sto si i rekao, treba da se postavi tako da bude udaljena od osnovnog oklopa, a ne prislonjena na njega. Sa strane je to lakse uraditi u vidu suknjica. Na svim ostalim delovima bi tako nesto na tenku smetalo.
Ako drzava nema para za Kontakt 5 ili razvoj domaceg reaktivnog oklopa, onda je prica o bilo kakvoj modernizaciji M-84 besmislena.
Nazad na vrh Ići dole
uros_ZA
Gun loader
Gun loader
uros_ZA


Broj poruka : 59
Datum upisa : 29.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSub Dec 08, 2007 7:28 pm

pa mislio sam na kompletan upgrade na T90 standard...bolje neka onda kupe polovne T72M koji su oko 200,000$ i neka vare na njih dodatni oklop i delove gusenica... lol!
Nazad na vrh Ići dole
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeUto Dec 11, 2007 6:36 pm

uros_ZA ::
mogli bi da naprave od metalnih cetvrtastih profila nosace ,i na njih da zakace da vise stare gusenice nadole,sobzirom da su sastavljeni od clanaka koji se povijaju,i zakacis ga 50cm od povrsine tenka,stara gusenica se ponasa kao fudbalska mreza,jer se savije i ublazi udar projektila(granate)...
samim tim na najjeftiniji moguci nacin dobijes ojacanje oklopa za bar 25%...u pitanju je samo da pustis masti na volju...
M-84 od traca do istine - Page 2 M84-crt

Ma ovo sa gusenicama je glupost, prvo sto nepruza adekvatnu zastitu, drugo te gusenice nisu bas lagane, trece to zahteva dosta rada na tenku, nije to samo zavariti gusenice za tenk, a kako bi M-84 izgledao, o tome necu ni da pomisljam jocolor ...
Postoje i bolji nacini da se tenku poveca oklopna zastita, ovo se moze primenjivati kao poslednja opcija u slucaju totalnig rata... mada je lakse napuniti vrece sa zemljom i nabacati na tenk...
Svi tenkovi po NATO standardu, ce unistiti M-84 sa "ovom" modifikacijom ko i da je nema!!! skora sva PO sredstva mogu bez ikakvih problema da ga probiju. (osim ako neprijatelj ne koristi RPG-2, panzerschrek ili tako nesto)
Nazad na vrh Ići dole
vlado
Rookie



Broj poruka : 1
Datum upisa : 21.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSre Dec 12, 2007 9:24 am

I koliko bi sa tim navarenim clancima opteretio kupolu i smanjio dinamicke karakteristike kupole. A sta da radimo za rakete koje pogadjaju tenk odozgo. Gdje bi stavio bacace dimnih kutija i ostalu pripadajucu opremu.
Nazad na vrh Ići dole
uros_ZA
Gun loader
Gun loader
uros_ZA


Broj poruka : 59
Datum upisa : 29.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSre Dec 12, 2007 12:21 pm

e pa onda nek bije direktno u kupolu...
Nazad na vrh Ići dole
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSre Dec 12, 2007 9:09 pm

Hmmmm
Stvar je u tome sto je ovakva modernizacija glupa, ako ce vec da rade nesto, neka to rade kako treba...
Nazad na vrh Ići dole
uros_ZA
Gun loader
Gun loader
uros_ZA


Broj poruka : 59
Datum upisa : 29.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeČet Dec 13, 2007 7:05 am

pa kad retardirani politicari ne daju pare za modernizaciju... Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
Tucakovic
Rookie



Broj poruka : 4
Datum upisa : 03.04.2009

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Apr 03, 2009 3:11 pm

U mom selu, 100 m od moje kuce, bio je zarobljeni T-84, nazvan Zeko. Neznam zasto. Pored njega tenkovska jedinica je sadržavala i jedan zarobljeni T-55. Oba su imala suknje od impregnirane gume, istom tom gumom su prekrivene i predjne ploče i još neki delovi. Sećam se razgovora sa tenkistima koji su govorili kako je to dobra zaštita, kasnie, kad sam malo naučio fiziku, vidio sam da je to bila zaštita njihovom moralu više nego tenku.
Zeko je često bio pokvaren, ne želim reći da ej to bilo zbog toga što je bio loš, nego eto tako. Na kraju je i ispao iz igre, ležao ej na jednom skaldištu, meteo-senzor mu je otišao i još hrpa drugih stvari a niko nije znao da ga popravi. A kako i bi kad je tenkista jednom prilikom rekao odgovarajući namoj upit je li to t-72 ili T-84 -Neznam.
Čitam sad o tom vebastu za zagrevanje tenka pri temperaturama ispod -5 celzija pred paljenje, i sećam se kako sam ih jednog jutra gledao (zima, sneg, smrzlo preko noći, hladno) kako pale vatru ispod tenka i stalno je pomalo održavaju, sad mi je jasno zašto su to radili, očito im je i taj vebasto bio u kurcu. Ili im je smrzlo nešto pa nisu mogli upaliti.
Još jedna zanimljivost, tenk je parkiran jednostavno pored ceste i kad je osposobljena vodovodna mreža i voda potekla vidjeli smo da je polomio cevi vodovodne, sad neznam na kojoj dubini se one kopaju ali znam da smo mi svoje kopali na metar dubine jer na 80 cm navodno mrzne zemlja pa je to minimum na koji se kopa. Eto, uništi nam tenk vodovod.
Nazad na vrh Ići dole
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeSub Apr 04, 2009 8:54 pm

Ne mogu da verujem da clan posade nije znao cega je, zapravo clan... strasnoooo
bounce <<<majmun je usao u tenak pale Suspect No a u koji je tenak usao, nema veze, sve jedno, sto se njega tice, tenak je tenak Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeNed Apr 05, 2009 6:02 pm

Pozdrav Tucakovicu, da li mislis na ovaj tank?

"Prvi tenk koji je zarobljen 30.11. 1992. smo od milja nazvali Garavi Zeko. Zvali smo ga "garavi", jer se nasa 1. tesanjska brigada zvala garava opet od milja isto kao sto se crne zene zovu "garavuse" ili "gare", a Zeko je bio nadimak naseg ratnog druga tenkiste Zehrudina koji je poginuo na spavanju u ljeto 1992. od granate koja je pala u njegovu spavaću sobu. U zarobljavanju tog
prvog tenka nisam ucestvovao, jer sam u to vrijeme bio u Zenici.Uglavnom Garavi Zeko je u momentu zarobljavanja imao neispravnu nišansku spravu tako da je meta "bježala" svaki puta pri opaljenju. Kada smo otvorili spravu pronašli smo da je jedan vijak nosaca ogledala odvrnut i umjesto njega nosac je stegnut komadom žice. Kada smo pokušali zavrnuti vijak ustanovili smo da je navoj oštecen pa smo narezali novi i tako osposobili spravu."
http://oklop2.tripod.com/amir.htm

Inace ovo u vezi neznanja posade me nimalo ne cudi. Vojnik koji je pre mnogo godina poluzainteresovan odradio obuku u JNA, i to mozda na nekom drugom tenku, je ubacen u relativno slozen tenk, koji usled ratnog izrabljivanja trazi redovno odrzavanje, koje opet nema ko da odradi. Nije cudo da nista ne stima. Sto se tice prepoznavanja T-72 i M-84, veruj da ni polovina oficira to nije mogla, a tek njihovi vojnici. Surprised
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeNed Apr 05, 2009 7:58 pm

a zivo me interesuje, posto su te T-72 uvozene, jel su oznake bile na ruskom ili su sve (100%) prebacene na bratski nam, nepostojeci jezik srpsko-hrvatski Laughing Laughing Laughing
Pa zar oficiri nisu znali raspored sredstava u JNA, da jedinice rasporedjene po Bosni nisu ni videle T-72?
Nazad na vrh Ići dole
Tucakovic
Rookie



Broj poruka : 4
Datum upisa : 03.04.2009

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePon Apr 06, 2009 7:12 am

E to je taj, sad se sjećam, istina je, zvao se garavi zeko al sam to zaboravio i ostalo mi samo zeko, znači pogrešno sam rekao. Ja sam selo 3 km od Tešnja i živio sam tamo cijeli rat pa opet taj atribut garava za Tešanjsku brigadu kao da prvi put čujem (možda sam nekad i znaoal pamćenje mi govori da nisam, sjećam se da su sve bile il viteška il vak il naka) tako da nisam znao za to porijeklo imena, niti sam znao za tog tenkistu zeku (znam jednog mog komšiju tenkistu, (sjedi jednom društvo pred kućom i priča ko je vozio moćnije auto i nabraja se pustih nekih auta i koliko je koji imao KS dok on nije rekao da je vozio vozilo imalo 500 KS ili tako nešto, svi stali i nije im jasno pa pitaju je li mercedes, je li neko reli vozilo je li ovo-ono al niko da pogodi šta je vozio, dok on u smijehu ne reče da ej vozio T-55 Smile ) to je jedini tenkista kog znam al on nije htio da vozi u ratu zbog velikog rizika da pogine).
Nazad na vrh Ići dole
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeUto Apr 21, 2009 8:31 pm

Nazad na vrh Ići dole
Anton
Gun loader
Gun loader
Anton


Broj poruka : 85
Datum upisa : 06.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimeČet Maj 28, 2009 9:10 pm

Evo par fotkica tenkova u ratu

M-84 od traca do istine - Page 2 M-84_Vukovar28329

M-84 od traca do istine - Page 2 Nutakpolistopuniteni84

M-84 od traca do istine - Page 2 Gt-35

M-84 od traca do istine - Page 2 Gt-36

M-84 od traca do istine - Page 2 Gt-37
Nazad na vrh Ići dole
kosare
Gun loader
Gun loader
kosare


Broj poruka : 93
Datum upisa : 19.04.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Maj 29, 2009 9:50 am

pa ovo je iz Vukovara sa Trpinjske ceste.
Nazad na vrh Ići dole
Anton
Gun loader
Gun loader
Anton


Broj poruka : 85
Datum upisa : 06.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Maj 29, 2009 3:57 pm

da
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Maj 29, 2009 4:26 pm

Bilo kako bilo ove slike ne prikazuju kvalitet tenka M-84, vec vise obucenost njihovih posada i jos vise kvalitet ljudi koji su naredili ovakvu akciju. Inace na osnovu ovog dogadjaja i fotografija, stvoren je mit o nekoliko stotina unistenih oklopnih vozila. Da li neko zna vise o tenkovskoj bici vodjenoj 13. oktobra 91, izmedju tenkova M-84, Kraljevacke oklopne brigade i cete tenkova T-55 hrvatskih snaga, pri pokusaju deblokade Vukovara.
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
Anton
Gun loader
Gun loader
Anton


Broj poruka : 85
Datum upisa : 06.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Maj 29, 2009 4:33 pm

kosare ::
pa ovo je iz Vukovara sa Trpinjske ceste.

zadnje 3 su od trpinjske ceste
Nazad na vrh Ići dole
Anton
Gun loader
Gun loader
Anton


Broj poruka : 85
Datum upisa : 06.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Maj 29, 2009 6:42 pm

M-84 od traca do istine - Page 2 Nutar5-listop91M-84itav


M-84 od traca do istine - Page 2 M84-8

M-80

M-84 od traca do istine - Page 2 M60-8
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Maj 29, 2009 7:01 pm

Zna li se sta se dogodilo osamdesetcetvorci sa pocetka posta (mislim na napusteni tenk). Tenk sa odvaljenom kupolom je isti sa pocetka strane, slikan iz drugog ugla. Zapaljeni OT M-60 je slikan u Sloveniji, mislim iz garnizona Jastrebarsko.
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
Anton
Gun loader
Gun loader
Anton


Broj poruka : 85
Datum upisa : 06.11.2007

M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitimePet Maj 29, 2009 7:15 pm

SS74 ::
Zna li se sta se dogodilo osamdesetcetvorci sa pocetka posta (mislim na napusteni tenk). Tenk sa odvaljenom kupolom je isti sa pocetka strane, slikan iz drugog ugla. Zapaljeni OT M-60 je slikan u Sloveniji, mislim iz garnizona Jastrebarsko.

Napusteni M-84 je bijo zarobljen i branitelji su ga morali minirati da neprijatelj ga ne opet upotrebi
M-84 od traca do istine - Page 2 Nutar5-listop91M-84itav

M-84 od traca do istine - Page 2 Nutakpolistopuniteni84-1
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





M-84 od traca do istine - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: M-84 od traca do istine   M-84 od traca do istine - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
M-84 od traca do istine
Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Srpski Oklop - forum :: Borbena oklopna vozila-
Skoči na: