Srpski Oklop - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Srpski Oklop - forum

Mesto za diskusiju o vojnoj tehnici, ratnoj istoriji i svim ostalim aspektima rata
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Visenamensko oklopno vozilo Lazar

Ići dole 
+7
Anton
lula
kNikS
vathra
Spirit
SS74
kosare
11 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
vathra
Gun loader
Gun loader



Broj poruka : 79
Datum upisa : 25.02.2008

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeSre Feb 11, 2009 4:17 pm

[url=https://servimg.com/view/11118736/77]Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Lazar210
Ova PVO varijanta, šta nosi?
4x30mm top, i 4 rakete sa Strele-10?
Kakva je ono gore nišanska sprava?
Nazad na vrh Ići dole
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeSre Feb 11, 2009 11:52 pm

jos klipica, sa prezentacije



Nazad na vrh Ići dole
lula
Rookie



Broj poruka : 9
Datum upisa : 26.01.2009

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 12, 2009 5:08 pm

Lazar ju u sustini pocetak realizacije projekta koji je radjen jos os 1981.god. Tada je VTI dao TTZ za vozilo 9T tkn, 8x8, 256 kw Pe.
To vozilo je trebalo da bude razvijeno kao visenamenska platforma za vise razlicitih borbenih i neborbrnih sredstava. Osim onoga sto je ovde na forumu vec izneseno trabalo je dazadovolji i sledece zahteve
- vucno vozilo, tegljac, za vucni voz ukupne mase 101T
- nosac za sistem KOL 15(Orkan 252mm)
-nosac APMP
Vec u daljem razvoju se doslo do prosirenja zahteva za razvoj vozila klase BRDM na tako razvijenoj platformi, a u nekim idejama i za smestaj, uz potpuno prilagodjavanje topa sa PT 76 na toj platformi.
Ovo trenutno, bar po svim podacima koji su dostupno je koncept vozilo. Prototip , koji bi bio sposoban za stvarna eksploataciona ispitivanja i demonstraciju potencijalnim korisnicima je tek u izradi. Slike o ostalim varijantama su kompjuterske animacije i pokazuju u kom sve pravcu buduci razvoj moze da ide.
To ce verovatno zahtevati malo siru gamu motora, sto klasa sada predvidjenog motora omogucava, mada bih ja licno voleo jos vecu snagu, uz automatsku transmisiju, pa cak na nekim varijantama i sa hidromotorima u pojedinim tockovima ( ovo samo da bi se omogucilo ispunjenje odredjenih zahteva kupaca, iz inostranstva)
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 12, 2009 7:26 pm

Dobrodosao Lula !

Ako je tako, onda je dobrim delom je objasnjen dosadasnji ekspresni razvoj. Gledam na ovim snimcima, definitivno nacin ulaza izlaza iz vozila trebalo bi olaksati ili drugacijim stepenistem ili kosom rampom.
Lepa ideja da se ugradi kamera za voznju unazad.
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimePet Feb 13, 2009 6:47 pm

vathra ::
Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Lazar210
Ova PVO varijanta, šta nosi?
4x30mm top, i 4 rakete sa Strele-10?
Kakva je ono gore nišanska sprava?

Ova i medicinska varijanta su mi nekako najbolje Smile

Sto se tice naoruzanja, sigurno nije 4x30mm (malo je mnogo), verovatno je u pitanju 4x20mm (za nase potrebe), inace ide sve po zelji kupca...

@SS
Lazar poseduje kameru na zadnjem delu vozila za voznju unazad Wink

https://www.youtube.com/watch?v=QXE0HYXbVGg&feature=channel_page

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Original

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Original

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Original

Ostatak na http://www.pbase.com/dicus63/lazar&page=all
Nazad na vrh Ići dole
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimePet Feb 13, 2009 10:29 pm

lula, ovo su bas interesantni podaci, hvala i dobrodosao na forum!

samo da pitam nesto - kazes:

Citat :
Ovo trenutno, bar po svim podacima koji su dostupno je koncept vozilo. Prototip , koji bi bio sposoban za stvarna eksploataciona ispitivanja i demonstraciju potencijalnim korisnicima je tek u izradi.

...da li znas da se sada izradjuje drugi prototip (posto negde videh da pise da je funkiconalni model preveden u prototip) ili pretpostavljas, i ako pretpostavljas, mozes li reci na osnovu kog od dostupnih podataka?
Nazad na vrh Ići dole
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimePet Feb 13, 2009 10:47 pm

Ovaj primerak je u fazi testiranja nekih 4-5 meseci ako ne gresim i on je zavrsio svoje... Sada bi trebala da usledi i nulta serija, jel tako???
Nazad na vrh Ići dole
kNikS
Mechanic
kNikS


Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.06.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimePet Feb 13, 2009 10:56 pm

da bi usledila nulta serija neko mora prvo da ga naruci. nisu to.. pantalone, pa da se prave i da stoje na lageru.
Nazad na vrh Ići dole
lula
Rookie



Broj poruka : 9
Datum upisa : 26.01.2009

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 14, 2009 1:55 pm

Nemam potvrdjenu direktnu informaciju da je ovo koncept vozilo. Ali, ono sto je potvrdjeno je da je ovo samostalno razvijao YUI SDPR, bez mnogo konsultacija sa nekim korisnikom. Tacno je da se vozilo krece 5 meseci, ali se samo vozi, najvise po makadamu i tu i tamo van puta.Ovo su koliko toliko pouzdane informacije.
Da je koncept vozilo vise sam zakljucio na osnovu informacija, slika i video materijala koji je i na forumima, pa i ovom prezentiran.
Vozilo koje je prikazano, spolja, po nacinu vezivanja i broju zastitnih ploca, zakovicama, pokazuje da tvorci jos nisu u potpunosti razresili dilemu obima ( debljine), ali ni sastava ( kvaliteta) materijala. Verovatno je dilema da li da bude klasican celicni oklop, ili legure aluminijuma, magnezijuma i celika ( slicno kao kod kupole BVP). Druga stvar je i sa kupolom koja, sam siguran, nece biti ova. Negde sam procitao ( sada ne mogu ni da nadjem ni da se setim gde) da je pored topa spregnut PTK. Mozda ga ja nisam uocio. Ako je to tacno ova kupola to ne moze da zadovolji.
Ako se pogledaju pazljivo slike unutrasnjosti, narocito vozacko mesto, videce se da na svim slikama nisu iste instrument table, rucice menjaca ( vide se secenja i prepravke) , ostali delovi u tom sektoru na sebi imaju tragove intervencija majstora, kao i kompletna unutrasnja oplata. To su stvari karakteristicne za koncept, koji se na ovaj nacin kako se i sda radi prezentira potencijalnim korisnicima. On se nikad ne testira u uslovima koji odgovaraju stvarnim, borbenim, jer su mnoga resenja inprovizacija, da se vidi da li moze da stane i funkcinise, a ne da trpi upotrebu.
To je moje objasnjenje sto ovo smatram konceptom.
Da bi se radio prototip neko mora da dostavi TTZ ( tehnicko-takticke zahteve) koji preciziraju sve najvaznije sklopove, uredjaje, opremu pa do kvaliteta zavrsnog farbanja. Tada se radi vozilo koje ce to u potpunosti da zadovolji, takav je uslov, i da onda prodje kroz ozbiljno eksploataciono ispitivanje kako od proizvodjaca, tako i od potencijalnog korisnika.Na kraju prototip zavrsava kao meta na bojevom gadjanju da mu se utvrde stvarne performanse zastite, koja se garantuje.
Onaj ko je dao TTZ nema obavezu da to kupi.
To ispitivanje onda opredeljuje izradu nulte serije u kojoj se sprovode sve dogovorene prepravke. To ima smisla ako se radi vise od 50 vozila, ekonomicno iznad 100. I tada mora da se zna tacno kupac.
Neka iskustva kazu da nultu seriju, 5 komada, treba dati u jedinice, razlicite, i da ih maltretiraju do krajnjih granica. Tada bi k-diri Od, V i maksimalno cete trebali da daju svoje sugestije. Za one koji to rade to bi bilo od najvece koristi.

S obzirom na ono sa pocetka nisam siguran da ce u ovom slucaju da bude tako.Uzgred malo ce armija uzeti nesto od nekog proizvodjaca, ako taj nije snabdeo svoju vojsku tim sredstvom. Misli da je dovoljan nauk sa zastojem u plasmanu AP, jer su se nasi mislili 5 godina.
Daj Boze da Lazar ima mnogo bolju sudbinu.
Nazad na vrh Ići dole
lula
Rookie



Broj poruka : 9
Datum upisa : 26.01.2009

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 14, 2009 5:09 pm

Da li neko zna da mi kaze , ili pokaze, gde mu je vitlo za samoizvlacenje?
Nazad na vrh Ići dole
Anton
Gun loader
Gun loader
Anton


Broj poruka : 85
Datum upisa : 06.11.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimePet Feb 20, 2009 6:21 am

cheers bravo izgleda strasno
Nazad na vrh Ići dole
bandzi
Gunner
Gunner



Broj poruka : 157
Datum upisa : 14.06.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimePet Feb 20, 2009 2:18 pm

lula ::
Da li neko zna da mi kaze , ili pokaze, gde mu je vitlo za samoizvlacenje?

Mislim da je vrh sajle vitla za izvlačenje ovo što sam obeležio na slici
Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Lazaryj5.th
Nazad na vrh Ići dole
lula
Rookie



Broj poruka : 9
Datum upisa : 26.01.2009

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 21, 2009 6:51 pm

Hvala Bandzi. Iza se cak vidi i kuda ide sajla.
Nazad na vrh Ići dole
airbag
Rookie



Broj poruka : 1
Datum upisa : 23.03.2009

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: lol   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 24, 2009 7:35 am

@lula

zbog nadahnutih tekstova u predhodnim postovima i logicnog zakljucivanja, smatram da ti trebam pomoci, pa sam se i i prijavio na ovaj Forum.

Veliku vecinu oservacija na taj "pokusaj" opisanih u tvojim postovima su tocni i logicni, medjutim razocaralo me da nitko nije prepoznao sto je to na braniku i da nije sajla ni kuka !??!

To je kuciste lampe maskirnog svjetla za nocnu voznju kako bi se mogao drzati razmak u marsu.

Zao mi je sto se oko ovog pokretnog "mockupa" digla tolika vatra, kao da je pravi prototip. Steta toliko mladih inzinjera i strucnjaka u Srbiji a SPDR reciklira jednu temu s pocetka 80tih godina s tehnologijom proslog stoljeca, i kome bi prodali tu skalameriju ?? Africi ? Nema vise glupih nesvrstanih, sad su svi osjetljivi na nagrade i provizije proizvodjaca oruzja, SPDR nema para za plate a kamo li za mito i korupciju na cemu se temelji danasnja trgovina opremom i naoruzanjem.

Eto neka se taj "mockup" koristi za fotografiranje i izradu kalendara specijalne jedinice, neka i glumi u nekom filmu ali dalje od oklopljenog FAP-a to se na zalost nece maci.

Generalno mi je zao, jer je vojna industrija SFRJ totalno propala i na tim rusevinama se pokusava nesto improvizirati i prevariti nekog kupca.
Hrvatska nema novaca za napraviti nultu seriju M-84D koji je odlican jer nitko lud nece uloziti svoj novac da pomogne to napraviti bez "debelog" interesa, tako ce i taj FAP zavrsiti kao i one kopije T-34 rucno napravljene za paradu u Beogradu da pokazemo Staljinu da mozemo i bez njega, jedan je na Kalemegdanu a tu ce i taj FAP Lazar a Boga mi moze i hrvatski Degman u muzej pustih zelja.

Ali eto zanimljivo je nama manijacima koji uopce diskutiramo o tome zbog nekog mazohistickog zadovoljstva, zato lula i ostali napred s opservacijama i razmisljanjima, samo malo vise koncentracije i paznje.

Koristim priliku cestitati ljudima koji su napravili i odrzavaju site Srpski oklop, skoro je odlican, samo popravite one mrtve linkove na teme i fotografije, i sam sam puno podataka naucio iz Vasih textova i citirao Vas u svojim komentarima.

I pohvale Dickyu najboljem srpaskom fotografu vojne tehnike, bez njegovih fotografija bilo bi puno teze diskutirati :-)

tu Vam je njegov album o Lazaru

http://www.pbase.com/dicus63/lazar
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 24, 2009 6:39 pm

Pozdrav i dobrodosao Airbag, drago mi je da si se pridruzio diskusiji.

Po pitanju oklopnog vozila "Lazar", moze ali i ne mora biti mrtvorodjence srpske namenske. Verujem da su svi pogledi usmereni u pravcu Iraka, kao jedinog potencijalnog ozbiljnog kupca. Znamo da je za tu zemlju obnovljen izvoz vojnog materijala i to kroz solidni aranzman od 234 mil. dolara, a kako sledi povlacenje americke armije, potrebe irackih snaga mogu ubrzo znatno biti uvecane. Naravno sada treba ozbiljno raditi na daljem razvoju "Lazara", sto u nasim uslovima nece ici lako, narocito sa finansijske strane. Ceo projekat, do eventualne iracke narudzbe, trazi ozbiljne novce i iza toga treba (dali ce?) da stoji drzava. Za sto ubedljiviji nastup mora se odredjena kolicina nabaviti i za Vojsku Srbije, makar za jedan pesadijski bataljon. Spoljna strana problema je velika ponuda slicnih resenja i od mnogih drugih drzava sa boljom infrastrukturnom podrskom. Jednacina sa puno nepoznatih.

Sanse jesu male, ali mislim da nisu ravne nuli.

Zahvaljujem se i na pozitivnom misljenu u vezi sajta !
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
Krcedinac
Rookie



Broj poruka : 2
Datum upisa : 22.09.2009

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeUto Sep 22, 2009 5:20 pm

interesuje me da li ce lazar skoro i kad ce biti u sastavu vojske srbije


Poslednji izmenio Spirit dana Čet Sep 24, 2009 7:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : gramatiko moja...)
Nazad na vrh Ići dole
SS74
Administrator
SS74


Broj poruka : 559
Datum upisa : 01.02.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeUto Sep 22, 2009 8:39 pm

U skorije vreme nece i ne moze, daleko je to od serijske proizvodnje, razloge uglavnom mozes procitati u gornjimpostovima.
Nazad na vrh Ići dole
http://stef124.tripod.com
Spirit
Platoon commander
Platoon commander
Spirit


Broj poruka : 423
Localisation : Srbija
Datum upisa : 27.04.2007

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeSre Sep 30, 2009 10:30 pm

Ako se ja dobro secam ljudi iz SDPR rekose da proizvodnja startuje na leto (verovatno 2010), samo da ne bude varljivo leto Cool Laughing Laughing
Takodje su pominjali i novu fabriku za proizvodnju nore i lazara, koja je navodno u izgradnji!!!
Treba pogledati prezentaciju...
Nazad na vrh Ići dole
tpku_2b
Gun loader
Gun loader
tpku_2b


Broj poruka : 81
Godina : 46
Localisation : Zemun
Datum upisa : 08.07.2009

Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitimeSub Dec 26, 2009 7:51 pm

.. na jednoj od slika M-70 sa preklopnim kundakom "sa strane" ... kao "falovke" nekada ... to sam video samo nekoliko puta u zivotu ...mada, veoma dobro i prakticno resenje ...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.namestuvoljno.com
Sponsored content





Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Visenamensko oklopno vozilo Lazar   Visenamensko oklopno vozilo Lazar - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Visenamensko oklopno vozilo Lazar
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» OKLOPNO VOZILO GRIZLI
» Palanca Negra - novo lako oklopno vozilo
» povrat BOV 3, praga i prvi Lazar 2
» KFOR vozilo ?
» Terensko vozilo Hamer u Vojsci Srbije

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Srpski Oklop - forum :: Borbena oklopna vozila-
Skoči na: