Srpski Oklop - forum

Mesto za diskusiju o vojnoj tehnici, ratnoj istoriji i svim ostalim aspektima rata
 
PrijemPrijem  ­FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  ­TražiTraži  ­Registruj seRegistruj se  ­Lista članovaLista članova  ­Korisničke grupeKorisničke grupe  ­PristupiPristupi  
Delite | 
 

 Posljednji let

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Brcak
Rookie


Broj poruka: 3
Datum upisa: 30.10.2007

PočaljiNaslov: Posljednji let   Sre Nov 21, 2007 1:35 pm

Nema bas veze sa oklopom ali ima sa II svjetskim ratom, pa sam stavio temu ovdje
Ulubljenog lima i nagrižen korozijom, zrakoplov Douglas C-47 koji je sudjelovao u operacijama iskrcavanja u Normandiji uskoro će krenuti na posljednje putovanje iz zračne luke u Sarajevu prema muzeju posvećenom "Danu D" u Francuskoj.

Nakon duge birokratske procedure ovih su dana pripreme za transport zrakoplova ušle u posljednju fazu i u tijeku je rastavljanje letjelice koju će u Francusku otpremiti pripadnici njemačkih oružanih snaga.
Posljednje poglavlje priče o ovom zrakoplovu počinje tijekom rata u BiH 1992-95. godine kada je jedan francuski pripadnik mirovnih snaga, inače zrakoplovni entuzijast, pokraj zračne luke u Sarajevu vidio stari C-47 "Dakotu".

Pošto je to bilo područje razgraničenja priča se, premda to baš i ne zvuči vjerojatno, da je dogovorio jednosatni prekid vatre samo da bi mogao detaljnije pregledati zrakoplov.

Prepisao je serijski broj sa zrakoplova i poslije je utvrdio da je transportni dvomotorac među ostalim sudjelovao u operacijama iskrcavanja u Normandiji i operaciji "Market Garden" (neuspješnom desantu u Nizozemskoj).

Nakon Drugog svjetskog rata bio je u sastavu češke zrakoplovne tvrtke, zatim francuskog zrakoplovstva, a od 1972. u sastavu je jugoslavenskog ratnog zrakoplovstva. Nakon što je otpisan iz službe, zrakoplov je postavljen pokraj sarajevskog aerodroma.

Francuski mirovnjaci su ga neko vrijeme koristili kao kafić, a na njemu se nalazi i natpis "Maybye Airlines", kako su stanovnici Sarajeva zvali letove koji su pod okriljem UN-a i pod stalnom vatrom srpskih snaga dolazili i odlazili iz sarajevske zračne luke.

Djelatnici muzeja posvećena iskrcavanju saveznika u Normandiji, a koji se nalazi u francuskom gradu Mervilleu, nadaju se da će zrakoplov biti ponovno sastavljen i izložen do lipnja 2008. a za tu prigodu pozvani su članovi obitelji svih posada koje su letjele tim zrakoplovom. Obećao je doći i jedan bivši pilot koji ima 88 godina.

Simbolično je što će zrakoplov u Francusku dopremiti njemački vojnici.

"Tijekom rata iz ovog su zrakoplova iskakali američki padobranci koji su se sa Francuzima borili protiv Nijemaca. A sada mi pomažemo njima", rekao je njemački časnik za logistiku Ernest Petermann.
Zrakoplov C-47 bio je vojna inačica dvomotornog putničkog zrakoplova DC-3, i mogao je prevoziti 28 potpuno opremljenih vojnika ili oko 2.500 kilograma terete.

Tijekom i nakon Drugog svjetskog rata proizvedeno je oko 10.000 ovih zrakoplova a neki od njih i danas su u službi, premda na manje zahtjevnim službama i u lokalnim zrakoplovnim tvrtkama te u posebnim klubovima u kojima ih zaljubljenici u stare zrakoplove održavaju u životu.

21.11.2007.
Pincom.info / Hina
Foto: AP

Slike mozete vidjeti ovdje

http://pincom.info/zanimljivosti/opsirnije.asp?ID=52282
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
SS74
Administrator


Broj poruka: 339
Datum upisa: 01.02.2007

PočaljiNaslov: Re: Posljednji let   Uto Jan 08, 2008 6:56 pm

Pravi nacin postupanja sa istorijom i zalosno sto se nesto ovako nije organizovalo i u Bosni, sa malo ulaganja moglo je biti dugogodisnja turisticka (uz malo reklame) atrakcija. Valjda nam je lakse da ocerupamo sve sto je moguce, a devstatirane ostatke ''ukrasimo'' sprejom. Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://stef124.tripod.com
*senka*
Rookie


Broj poruka: 19
Datum upisa: 12.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Posljednji let   Sre Jan 09, 2008 1:42 am

SS74 ::
Pravi nacin postupanja sa istorijom i zalosno sto se nesto ovako nije organizovalo i u Bosni, sa malo ulaganja moglo je biti dugogodisnja turisticka (uz malo reklame) atrakcija. Valjda nam je lakse da ocerupamo sve sto je moguce, a devstatirane ostatke ''ukrasimo'' sprejom. Crying or Very sad


Tuzno ali istinito.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
 

Posljednji let

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Srpski Oklop - forum :: Drugi svetski rat-